Wednesday, 16 April 2014

Order of Precedence

ORDER OF PRECEDENCE

(with dates of presentation of credentials) 

AMBASSADORS AND HIGH COMMISSIONERS

 

  

Holy See

 

H.E. MSGR ALDO CAVALLI  

Apostolic Nuncio

2nd May, 2013

Republic of San Marino

H.E. MRS MARIA ALESSANDRA ALBERTINI

Ambassador

22nd  June 2000

Palestine

H.E. MR JUBRAN D. TAWEEL

Ambassador

16th September 2004

Republic of Guinea

H.E. MR ABDEL AZIZ SOUMAH

Ambassador

24th February 2005

People’s Democratic

Republic of Algeria

 

H.E. MR RACHID MARIF

Ambassador

15th December 2005

Sovereign Military Hospitalier Order of St. John of Jerusalem, of Rhodes and of Malta

 

 

H.E. INGR. UMBERTO DI CAPUA

Ambassador

26th April 2007

Republic of Bulgaria

H.E. MR ATANAS MLADENOV

Ambassador

8th November 2007

Hellenic Republic

H.E. MR ALEXANDROS RALLIS

Ambassador

9th October 2008

Federal Republic of Nigeria

H.E. MR ALHAJI ISA ALIYU MOHAMMED

High Commissioner

27th November 2008

Republic of Peru

H.E. MR ALFONSO RIVERO MONSALVE

Ambassador

26th March 2009

Switzerland

H.E. MR BERNARDINO REGAZZONI

Ambassador

25th February 2010

 

Republic of Ghana

HE MR KODJO HODARI – OKAE

High Commissioner

25th February 2010

 

Republic of Iceland

H.E. MR BENEDIKT JÒNSSON

Ambassador

25th March 2010

Bolivarian Republic of Venezuela

 

H.E. MR LUIS JOSÉ BERROTERÁN ACOSTA

Ambassador

25th March 2010

 

Ireland

H.E. MR JIM HENNES SY

Ambassador

14th September,2010

 

Republic of Slovenia

 

H.E. MR IZTOK MIROŠIČ

Ambassador 

23rd September,2010

 

Republic of Lithuania

H.E. MR PETRAS ZAPOLSKAS  

Ambassador

18th November, 2010

Republic of Poland

 

H.E. MR WOJCIECH PONIKIEWSKI

Ambassador

18th November, 2010

 

Republic of Estonia

 

H.E. MRS MERIKE KOKAJEV

Ambassador

25th November, 2010

 

Republic of

Mozambique

 

H.E. MS CARLA ELISA LUÍS MUCAVI 

High Commissioner

25th November, 2010

 

Russian Federation

H.E. MR BORIS YU MARCHUK

Ambassador

9th December, 2010

Republic of Finland

H.E. MR PETRI TUOMAS TUOMI-NIKULA

Ambassador

9th December, 2010

Hungary

H.E. MR JÁNOS BALLA                        

Ambassador

9th December, 2010

Republic of Sierra Leone

 

H.E. MR ALHAJJ ABUBAKARR JALLOH

High Commissioner 

20th January,2011

State of Israel

H.E. MR OREN DAVID

Ambassador

8th February, 2011

Hashemite Kingdom of Jordan

 

H.E. MR ZOHAIR AL DAMOUR 

Ambassador

17th February,2011

Republic of Azerbaijan

 

H.E. MR VAQIF ISMAYIL OGLU SADIQOV    

Ambassador

17th February,2011

Kingdom of Morocco

 

H.E. HASSAN ABOUYOUB   

Ambassador

17th February,2011

Republic of Mali

 

H.E. MR AMADOU TOURE  

Ambassador

17th February,2011

State of Kuwait

H.E. MR FAISAL SULAIMAN ALI AL-MUSAILEEM

Ambassador

5th May, 2011

Republic of Seychelles

H.E. MR PATRICK PILLAY

High Commissioner 

5th May, 2011

New Zealand

H.E. DR TREVOR DONALD MATHESON

High Commissioner

19th May, 2011

Republic of Botswana

 

H.E. MR ROY WARREN BLACKBEARD                   

High Commissioner

19th May, 2011

 

Kingdom of Spain

 

H.E. DR FELIPE DE LA MORENA CASADO

Ambassador

9th June, 2011

 

Republic of Belarus

 

H.E. MR EVGENY SHESTAKOV

Ambassador

9th June, 2011

 

 Montenegro

 

H.E. MR VOJIN VLAHOVIĆ

Ambassador

9th June, 2011

 

Slovak Republic

 

H.E. MS MÁRIA KRASNOHORSKÁ

Ambassador

23rd June, 2011

Republic of Cyprus

 

 

H.E. MR LEONIDAS S MARKIDES  

High Commissioner

23rd June, 2011

Republic of Argentina

 

H.E. PROF TORCUATO SALVADOR FRANCISCO NICOLÁS DI TELLA

Ambassador

14th July 2011

Japan

H.E. MR  MASAHARU KOHNO

Ambassador

14th July 2011

Republic of Austria

H.E. DR PETRA MARIA SCHNEEBAUER

Ambassador

13th October 2011

 

Republic of Tunisia

H.E. MRS SOUAD GUEBLAOUI         

Ambassador

13th October 2011

 

Kingdom of Denmark

H.E. MR BIRGER RIIS-JØRGENSEN

Ambassador

13th October 2011

 

Republic of Iraq

H.E. DR SAYWAN SABIR MUSTAFA BARZANI

Ambassador

10th November, 2011

 

Czech Republic

H.E. MR PETR BURIÁNEK

Ambassador

10th November, 2011

 

Republic of Cuba

 

H.E. MS MILAGROS CARINA SOTO AGŰERO  

Ambassador

26th January, 2012

Federal Democratic

Republic of Ethiopia

 

H.E. MR MULUGETA  ALEMSEGED GESSESE

Ambassador

26th January, 2012

Republic of Armenia

HE MR ROUBEN KARAPETIAN

Ambassador

26th January, 2012

French Republic 

H.E. MR MICHEL VANDEPOORTER

Ambassador

1st  March , 2012

Republic of Serbia

H.E. MS ANA HRUSTANOVIĆ

Ambassador

1st  March , 2012

People’s

Republic of China

 

H.E. MR CAI JINBIAO

Ambassador

29th March, 2012

 

Kingdom of Thailand

H.E. MR PREUDTIPONG KULTHANAN

Ambassador

29th March, 2012

 

Kingdom of Norway

 

H.E. MR BJØRN TRYGVE GRYDELAND

Ambassador

29th March, 2012

 

Laos People’s

Democratic

 

H.E. MR YONG CHANTHALANGSY

Ambassador

12th April.,2012

United Mexican States

H.E. MR MIGUEL RUÍZ-CABAÑAS IZQUIERDO

Ambassador

12th April.,2012

United States of

America

 

H.E. MRS GINA ABERCROMBIE-WINSTANLEY

Ambassador

2nd May, 2012

Republic of Angola

H.E. MR FLORÊNCIO MARIANO DA CONCEIÇÃO E ALMEIDA

Ambassador

24th  May, 2012

Kingdom of Saudi Arabia

 

H.E. MR SALEH BIN MOHAMMAD AL GHAMDI

Ambassador

 

24th  May, 2012

Republic of Portugal

H.E. MR MANUEL LOBO ANTUNES

Ambassador

20th September, 2012

 

Islamic Republic of Mauritania

 

H.E. MR MOCTAR OULD DAHI

Ambassador

20th September, 2012

 

United Kingdom

of Great Britain

and Northern Ireland

 

H.E. MR ROBERT HAYDON VERNON LUKE  

High Commissioner 

25th October, 2012

Republic of El Salvador

 

H.E. MS AĺDA LUZ SANTOS DE ESCOBAR        

Ambassador

25th October, 2012

Republic of Panama

 

H.E. MR GUIDO J MARTINELLI ENDARA

Ambassador

25th October, 2012

Republic of Kenya

H.E. MS JOSEPHINE WANGARI GAITA 

High Commissioner

6th December, 2012

 

Democratic People’s

Republic of Korea

 

HE MR KIM CHUN GUK

Ambassador

6th December, 2012

 

Socialist Republic

of Vietnam

 

HE MR NGUYEN HOANG LONG

Ambassador

6th December, 2012

 

Commonwealth

of Australia

 

HE MS JANE ELSPETH LAMBERT

High Commissioner

17th January, 2013

Republic of Ecuador

 

H.E. MR LUIS LATORRE TAPIA

Ambassador

17th January, 2013

Republic of India

 

HE MR ANIL KUMAR TRIGUNAYAT

High Commissioner

17th January, 2013

Republic of Indonesia

 

H.E. MR AUGUST PARENGKUAN 

Ambassador

7th February, 2013

Republic of

the Philippines

 

H.E. MR OSCAR G ORCINE 

Ambassador

7th February, 2013

Bosnia and

Herzegovina

 

H.E. MR NERKEZ ARIFHOŽIĆ

Ambassador

7th February, 2013

Italian Republic

HE MR GIOVANNI UMBERTO DE VITO

Ambassador

28th February, 2013

Republic of Kazakhstan

 

H.E. MR ANDRIAN YELEMESSOV  

Ambassador

28th February, 2013

Arab Republic

of Egypt

 

H.E. DR MAGDA SAFWAT ABDELHAMID BARAKA

Ambassador

11th April, 2013

 

Grand Duchy

of Luxembourg

 

H.E. MS JANINE FINCK 

Ambassador

11th April, 2013

 

Kingdom of Belgium

 

H.E. MR VINCENT MERTENS DE WILMARS

Ambassador

11th April, 2013

Republic of Zambia

 

H.E. MR FRANK MUTUBILA

High Commissioner

2nd May, 2013

Republic of Croatia

H.E. MR DAMIR GRUBIŜA

Ambassador

2nd May, 2013

Republic of

South Africa

 

H.E. MS NOMATEMBA TAMBO

High Commissioner

13th June, 2013

Federal Republic

of Germany

 

H.E. MR KLAUS-PETER BRANDES 

Ambassador

11th July 2013

Romania

H.E. MS DANA MANUELA CONSTANTINESCU

Ambassador

11th July 2013

Republic of

Guatemala

 

H.E. MR ALFONSO ROBERTO MATTA FAHSEN

Ambassador

11th July 2013

Kingdom of

the Netherlands

 

H.E. MRS RITA DULCI RAHMAN 

Ambassador

26th September 2013

Federative Republic

of Brazil

 

H.E. MR RICARDO NEIVA TAVARES

Ambassador

26th September 2013

 

Canada

H.E. MR  PETER MCGOVERN

High Commissioner

7th November, 2013

Georgia

 

H.E. MR KARLO SIKHARULIDZE

Ambassador

 

7th November, 2013

Republic of Turkey

H.E. MS AYŞE SEZGIN

Ambassador

5th December, 2013

Republic of Korea

 

H.E. MR BAE JAE-HYUN

Ambassador

5th December, 2013

Ukraine

 

H.E. MR YEVHEN PERELYGIN

Ambassador

5th December, 2013

State of Qatar

 

H.E. MR ALI SAAD A. AL-KHARJI

Ambassador

10th January,2014

United Arab

Emirates

 

H.E. MR SAEED OBAID MOHAMMED ALKAABI

Ambassador

30th January, 2014

 

Mongolia

H.E. MR SHIJEEKHUU ODONBAATAR

Ambassador

30th January, 2014

 

Islamic Republic

of Iran

 

H.E. MR JOHANBAKHSH MOZAFFARI

Ambassador

30th January, 2014

 

Kingdom of Sweden

 

H.E. MR LARS-HJALMAR WIDE

Ambassador

6th March,2014

 

Republic of Uganda

 

H.E. MRS DINAH GRACE AKELLO 

High Commissioner

6th March, 2014

 


spacer
 
This website uses flash animation. Download flash player for free by clicking here.
This website requires PDF Reader technology. Install the PDF Reader to view.
GOV.MT DOI
Designed by Liquid Studios Ltd.
Powered by FlexiPort
Ver 1.0.4787